Hírek
2016. Október 18. 13:00, kedd |
Életmód
Forrás: ITE
Milyen problémát okozhat gyermekeknél a vízhiány? Ez állhat a tanulási problémák mögött?

Milyen problémát okozhat gyermekeknél a vízhiány? Ez állhat a tanulási problémák mögött?
Jó néhány évvel ezelőtt, a gimnázium alatt kollégista voltam. Minden nap 16:00-tól 18:55-ig kötelező szilenciumon (tanulószobán) kellett részt venni, ahova eleinte semmilyen élelmiszert, de még folyadékot sem lehetett bevinni. Az idő múlásával az egyik nevelőtanár azt javasolta a vezetőségnek, hogy a diákok legalább egy palack vizet vigyenek be magukkal a tanulószobába – és ezután a kollégium szinte minden lakója növekvő tendenciát kezdett mutatni a tanulmányi átlagot illetően – velem együtt. Véletlen lett volna? Persze, 3 óra hossza elég sok idő az egy helyben való üldögéléshez, ezért azt hiszem, unalmunkban is képesek voltunk pár kortyot inni.
Ha a kamaszodó fiatalokra ilyen hatással van a megnövelt folyadékfogyasztás, milyen pozitív következményei lehetnek kisiskolás korban?
Minél fiatalabb a gyermek, testének annál nagyobb százalékát alkotja víz – egy újszülött szervezete 80%, míg egy csecsemőé 75% vizet tartalmaz. Természetesen ebben a korban a szülő gondoskodik gyermeke szükségleteiről, de később az óvoda és az iskola kezdetével egyre kevésbé tudja kontrollálni, mennyi (és milyen!) folyadékot visz be a gyermek.
A folyadékvesztésnek is megvannak a fokozatai: a szervezet már 0,5%-os csökkenés esetén is jelez a szomjúságérzettel, de egy pohár vízzel ezt meg is szüntethetjük. A komoly probléma 5-6%-nál kezdődik, hiszen ekkor már nem csak a fizikai, de a szellemi teljesítmény is erőteljes romlást mutat. Ez a gyermekekre még veszélyesebb, hiszen egy kisiskolás szervezetének víztartalma még 70% körül mozog – és mivel még fejlődésben vannak illetve fizikailag jóval aktívabbak, mint egy felnőtt, folyadékigényük is fokozottabb.
A súlyos és folyamatosan fennálló vízhiány kritikus állapotot okozhat a testben, legyen szó akár gyermekről, akár felnőttről. A fizikai és szellemi teljesítmény csökkenése mellett tapasztalhatunk gyengeséget, étvágytalanságot, de a fulladás és az izomgörcsök is a szervezet kiszáradásához köthetőek.
Nagyon fontos, hogy gyermekünk napi rutinjává váljon, hogy elegendő mennyiségű jó minőségű vizet, vagy más lehetőség szerint nem cukrozott folyadékot igyon. Ezt úgy érhetjük el, ha még kiskorában gyakran kínáljuk vízzel, teával, és folyamatosan elérhetővé tesszük számára, hogy inni tudjon – így szervezete igényelni fogja a rendszeres folyadékbevitelt, és később az iskolában sem lesz gond a teljesítménnyel – viszont a házi feladatot nem tudja megoldani az a bizonyos pohár víz.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 11. 07:50, péntek | Életmód
Szerbiai orvosok szerint a NATO légicsapásainak következményeként sok a rákos megbetegedés az országban
A Jugoszlávia elleni 1999-es NATO-légicsapások következtében az utóbbi 25 évben jelentősen megnőtt a rákos megbetegedések száma - állítják szerbiai orvosok.
2025. Április 11. 07:48, péntek | Életmód
Kiterjesztik a kistelepülési kocsmák támogatási programját
A pályázatra jogosult italüzletek mintegy 80 százaléka jelentkezett a kormány által a falusi kiskocsmák számára meghirdetett, 3 millió forintos támogatási programra;
2025. Április 11. 07:47, péntek | Életmód
Hét új látványossággal gazdagodik a Mini Magyarország makettpark Szarvason
Hét új látványossággal gazdagodik a szarvasi Mini Magyarország makettpark húsvétkor - közölte a turisztikai létesítmény csütörtökön közleményben az MTI-vel.
2025. Április 10. 07:10, csütörtök | Életmód
Rákellenes nap - A fiatalabb nők körében emelkedett a daganatos megbetegedések száma
A Magyar Rákellenes Liga neves szakemberek előadásaival várja az érdeklődőket, és kifejezetten a fiatal nők körében megnövekedett esetszámra is fel kívánja hívni a figyelmet a rákellenes napon.