Hírek
2012. November 15. 10:32, csütörtök |
Helyi
Forrás: lvp/pmmi
Jel – Tranzit: Bartl József kiállítás-ajánló
Bartl József, Munkácsy-díjas festőművész Jel – Tranzit című kiállítása nyílik meg november 23-án a MűvészetMalomban. Az érdeklődők a tárlatot megláthatják, hogyan kapcsolódnak össze a jelek-szimbólumok és a művészet.
November 23-án, pénteken 16 órákor Kálnoki-Gyöngyössy Márton egyetemi docens, megyei múzeumigazgató köszönti a vendégeket MűvészetMalom déli szárnyában Bartl József, Munkácsy-díjas festőművész Jel – Tranzit című kiállításának megnyitóján, majd Dietz Ferenc polgármester mond üdvözlő beszédet. A tárlatot Fábián László író nyitja meg, majd az eseményen közreműködik Marosi Éva Liszt Ferenc-díjas hárfaművész és Geiger György Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas trombitaművész. A kiállítás január 27-ig tekinthető meg hétfő kivételével 10 és 18 óra között. A tárlat kurátora Kopin Katalin művészettörténész.
Bartl József Munkácsy-díjas festőművész kiállítása
Bartl József 1972-től a Szentendrei Régi Művésztelep megválasztott tagjaként kapcsolódott be Szentendre sokrétű művészeti életébe, olyan mesterek támogatásával, mint Kmetty János és Ilosvai Varga István. Nagy hatást azonban mégsem a posztnagybányai törekvések gyakoroltak rá, hanem a Korniss Dezső és Bálint Endre által képviselt képépítő módszer. Bartl a népművészeti gyűjtő utakon megismert népi tárgyak díszítőmotívumait (tímárjel, szív, tulipán, kereszt, baba) jeleníti meg festményein, az autentikus közegükből kiszakított jelképeket sajátos geometrikus rendszerbe helyezi, s ezáltal egyfajta szimbólumtárat vagy „jelképkatasztert” hoz létre belőlük.
Az egész életművön végigvonuló jelek-szimbólumok egyetemes nyelven kommunikálnak, eredetük mégis a magyar népművészethez kapcsolható. A kiállítás címéül választott Jel-Tranzit kifejezés a mozgó, örökösen haladó, dinamikusan változó jelkapcsolatokra és szimbólumasszociációkra utal, melyek megértése vezethet a Bartl művek kognitív befogadásához.
A kiállítás az életmű főbb periódusainak bemutatásán túl felvázolja azt a következetesen épülő, töretlen gondolati ívet is, mely az egyes korszakokat összeköti és egységbe foglalja. A tárlat megrendezésével ismét a szentendrei művészet egyik karakteres arcéle rajzolódik meg, olyasvalakié, aki folytatója és megújítója a szentendrei festészeti hagyományoknak.
A kiállítás a Ferenczy Múzeumból, valamint más közgyűjteményekből kölcsönzött festmények, magángyűjteményekben őrzött művek, továbbá a művész birtokában lévő alkotások bemutatását tűzi ki célul. Az életművet a műfaji sokszínűség jellemzi, a festmények mellett, szitanyomatok, falikárpitok, szobrok, üvegmozaikok is helyet kapnak a kiállításon. Az életút megismerését segíti egy idén készült riportfilm is. A tárlat katalógusa egy átfogó, elemző tanulmányt, a művész részletes életrajzát és kiállításjegyzékét, valamint valamennyi korszakából a legjelentősebb műveket tartalmazza.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:50, csütörtök | Helyi
Dömötör Csaba: Várhelyi Olivér megkapta az EP-szakbizottsági jóváhagyását az uniós biztosi megbízatásához
Várhelyi Olivér magyar uniós biztosjelölt megkapta az Európai Parlament szakbizottsági jóváhagyását arra, hogy a következő Európai Bizottság tagja lehessen
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre