Hírek
2014. Február 13. 07:59, csütörtök |
Helyi
Forrás: Gézengúz Alapítvány
Alkotás- Művészet-Teljesség – művészterápia gyerekeknek
Idén is működik óvodásoknak és kiskamaszoknak művészetterápiás csoport a Gézengúz Alapítvány Budakalászi Intézetében. A foglalkozások a MOL Gyermekgyógyító program keretében valósulhatnak meg.
A Gézengúz Alapítvány a MOL Gyermekgyógyító program keretében működtet óvodáskorú és kisiskolás korú gyermekeknek alkotócsoportot. A csoportot Gyimóthy Gábor művészetterapeuta vezeti.
A művészet lélekgyógyító hatásáról valószínűleg sokunknak van élménye, de a szakemberek tudományos alapon is alkalmazzák a művészetterápiát pszichés nehézségekkel küzdő betegek ellátásában.
A gyermekek körében a Gézengúz Alapítvány 2006 óta alkalmazza sikerrel a művészetterápia többféle ágát, úgymint mozdulatművészet, zeneterápia, művészetterápia, egyéni és csoportos formában.
Az alapítvány Budakalászon 9 éve végzi holisztikus szemléletű gyógyító tevékenységét elsősorban idegrendszeri sérült és a normáltól eltérő fejlődésmenetű csecsemők és kisgyermekek körében. A diagnosztikai munka mellett sokféle terápiás fejlesztő lehetőséget biztosít, legyen szó mozgásfejlesztésről, vízi terápiáról vagy szociális tanácsadásról.
A szülőkkel való minőségi kapcsolattartás elengedhetetlen az alapítványban a terápiás munkához, a szülők számára pedig konzultációs órákat biztosít. Komolyabb pszichés vagy kapcsolati elakadásoknál családterápiás szakember bevonására is lehetőség van.
A Kreatív csoportot gyermekneurológus, pszichológus, vagy fejlesztőpedagógus szakemberek olyan gyermekeknek ajánlják, akiknek szükségük van oldott hangulatú közös tevékenységre, együtt-munkálkodásra, akik szeretnének az iskolai tevékenységből kikapcsolódni. A közös alkotás, beszélgetés sikerélményt és feloldódást ad a mindennapi feszültségek közben, hogy feltöltődve vidáman juthasson el ki-ki a maga sikeréhez. A gyermekek az alkotással sokkal inkább meg tudják jeleníteni érzelmeiket, szorongásaikat, mint a verbalitásukon át. Az oldott együttlétben javul a gyermekek kommunikációs képessége és csökken aktuális szorongásuk szintje, így kiegyensúlyozottabb gyermekekké válhatnak.
A foglalkozások 2013 októberétől 2014 júniusáig a MOL Gyermekgyógyító program támogatásával valósulnak meg.
A program elsősorban szomatikus és pszichés problémákkal küzdő gyerekeket céloz meg 2-10 éves korig, akik belső feszültségeik miatt sok akadályba ütköznek a mindennapjaikban. Ennek jelei lehetnek testi tünetek, viselkedéses problémák, affektív zavarok, hiperaktivitás. Az alapítvány diagnosztikai profiljából fakadóan nagy rálátásunk van a különböző hátterű idegrendszeri károsodott gyermekek sokrétű megsegítésének szükségességére. Külön célcsoportot jelentenek a fogyatékkal élő gyermekek testvérei. Munkánk során együttműködünk a helyi házi gyermekorvosi és védőnői hálózattal a veszélyeztetett gyermekek megszólítására.
A gyermek művészetterápia hasznáról
Előttünk van a kép: gyermekünk elmélyülten rakosgatja a játékait, félhangosan dudorászik, énekel, esetleg rajzol. Önfeledten éli világát, varázsol, alkot, újraél valamit a nap eseményeiből, vagy éppen elképzel valamit. Valami hasonló történik a művészetterápiás foglalkozásokon. Kérdezhetjük: mi a különbség? Otthon is tud játszani, rajzolni a gyermek. A művészetterápiás gyermek csoport kicsit olyan, mint a születésnapi vendégség. Egyedül nem olyan finom a torta, mindig kap valaki ajándékot vagy éppen kíváncsian várja, hogy tetszik-e majd a meglepetés. Egyszóval több örvendező gyermek kell hozzá, hogy igazi ünnep legyen. A gyermekek egymást is inspirálják, támogatják.
A csoport-élmény alapját a művészetterápiás foglakozáson a közös rajzolás, alkotás adja. Legyen a téma egy mese, egy szimbólum vagy éppen egy mindennapi iskolai, családi esemény. A gyermekek a rászánt idő biztonságában és a csoportvezető támogató (bíztató, kérdező, segítő) jelenlétében föloldódhatnak. A téma-adás, személyes odafigyelés támogathatja őket egy-egy érzelmi konfliktus feldolgozásában.
Miért hatékony? Mert bátorítást kapnak a gyermekek, hogy egy beszédnél korábbi nyelven, képi formában kifejezhessék magukat. Ehhez nem kell ügyes rajzolónak lenni, csak a fantáziát kell szabadon engedni. A rajzos, játékos tevékenység egyfajta erőgyűjtés a mindennapos feladatok elvégzéséhez.
Olyan, mint a távolugrás: hátra kell lépnünk – ahogyan a rajzolással kicsit visszamegyünk az időben – , hogy elég nagy legyen a lendületünk az ugráshoz.
„Várunk minden gyermeket a Gézengúz Alapítvány – Cseppek Háza rajzos csoportjába, hogy megajándékozhassuk egymást képeinkkel” – hangsúlyozza Gyimóthy Gábor, művészetterapeuta.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:50, csütörtök | Helyi
Dömötör Csaba: Várhelyi Olivér megkapta az EP-szakbizottsági jóváhagyását az uniós biztosi megbízatásához
Várhelyi Olivér magyar uniós biztosjelölt megkapta az Európai Parlament szakbizottsági jóváhagyását arra, hogy a következő Európai Bizottság tagja lehessen
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre