Hírek
2014. Április 28. 12:21, hétfő |
Életmód
Forrás: ITE
A kevés mozgás melletti sok tévézés depressziót okoz!

Ma már népbetegségnek számít a depresszió, ám sokan nem is gondolják, hogy mi magunk is tehetünk ellene, akár orvos nélkül is.
Hagyjuk el korábbi szokásainkat, kapcsoljuk ki a tévét, és menjünk ki a szabadba, mozogjunk sokat, meglátjuk: még a depresszió is elmúlik!
Beteg nemzet a magyar, halljuk egyre többször. Egyre több a szív- és érrendszeri beteg, Magyarországon ez ma a vezető halálok, és a kor előrehaladtával szinte mindenki panaszkodik magas vérnyomásról, cukorbetegségről, átélt szívinfarktusokról, depresszióról, hogy csak a leggyakoribbakat említsük. Vajon elgondolkoztunk-e azon, hogy ennek mi az oka? Eszünkbe jut-e, hogy mi is tehettünk volna ellene, hogy ez ne így legyen? Olyan könnyen legyintünk a statisztikákra, velünk ez úgysem fordulhat elő, de mi van, ha mégis?
Egy több ezer nőt vizsgáló amerikai kutatás azt az eredményt hozta, hogy azokban a nőkben kisebb a depresszió kialakulásának esélye, akik kevesebbet tévéznek, és többet mozognak. Manapság divat lett egyre nagyobb tévéket vásárolni, LCD vagy plazma teljesen síkképernyős tévéket szerelünk a falra fali konzolok segítségével, így már a legkisebb helyiségekben rendelkezésre áll a televízió. Nehéz elszakadni tőle, amikor olyan szép képeket sugároz, és ott van mindenhol. Pedig higgyük el, ha jót akarunk magunknak, el kell szakadnunk a tévétől és az internettől. Az említett kutatás szerint azok a hölgyek, akik a legtöbb mozgás végzéséről számoltak be 20 %-kal kevesebbszer alakult ki a depresszió, mint azoknál, akik nem vagy alig mozognak. A kutatás arra is rámutatott, hogy ez az eredmény már napi 90 perces mozgással elérhető. Itt nem kell feltétlenül aktív testedzésre gondolni – persze az sem árt – az is jó, ha kerékpározunk, kert körüli munkákat végzünk vagy csak sétálunk egy nagyot.
Legyünk óvatosak a tévézéssel!
Vigyázzunk, hogy mennyi időt töltünk egy nap a tévé vagy a számítógép előtt görnyedve. A kutatás azt is kimutatta, hogy azok az idős nők, akik legalább napi 3 órát ültek a televízió képernyője előtt, 13%-kal nagyobb valószínűséggel állnak a depresszió kialakulása előtt, mint kevesebbet tévéző társaik.
Egy másik kutatás pedig, amit szintén Amerikában végeztek, arra mutatott rá, hogy az éjszakai tévézésnek vannak hatásai a depresszió kialakulására, és ez már nem csak az idősebb női korosztályt veszélyezteti, hanem mindenkit. Az éjszakai tompa fénynek ugyanis egészségkárosító hatása van az emberekre nézve. Az éjszakai mesterséges fény káros hatásairól már korábban is hallhattunk (éppen ezért fontos, hogy teljes sötétségben aludjunk), és az sem mindegy, hogy este milyen a fény színösszetétele, ám ez a kutatás megerősítette a korábban már hallottakat. Az éjszakai mesterséges fény használatának elterjedése és a depressziós esetek számának növekedése egyenes arányú, vagyis egybeesik az utóbbi 50 évben. Míg korábban egyértelműen kimutatták az éjszakai mesterséges fény és a mellrák kialakulásának, és az elhízás kockázatának összefüggéseit, most a viselkedészavarokkal való összefüggésekre is egyértelműen rámutattak.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 10. 07:10, csütörtök | Életmód
Rákellenes nap - A fiatalabb nők körében emelkedett a daganatos megbetegedések száma
A Magyar Rákellenes Liga neves szakemberek előadásaival várja az érdeklődőket, és kifejezetten a fiatal nők körében megnövekedett esetszámra is fel kívánja hívni a figyelmet a rákellenes napon.
2025. Április 09. 07:38, szerda | Életmód
Csökkent az infláció
NGM: jelentős hatása van az árréscsökkentésnek: az infláció már márciusban 4,7 százalékra esett.
2025. Április 08. 07:53, kedd | Életmód
Nem tartóztatta le a bíróság a csepeli kábítószerlabor kapcsán őrizetbe vett gyanúsítottakat
2025. Április 07. 07:35, hétfő | Életmód
Soltész Miklós: hamarosan új program indul a falusi templomok felújítására
Hamarosan új templomfelújítási programot írnak ki, amely az ötezernél kevesebb lakosú falvakat érintheti