Hírek
2017. Szeptember 27. 05:00, szerda |
Bulvár
Forrás: mti
Visszanyerte eszméletét egy 15 éve vegetatív állapotban lévő férfi
A bolygóideg stimulálásával részben visszanyerte eszméletét egy 15 éve vegetatív állapotban lévő francia férfi.
Az orvosok a 35 éves férfit, aki egy gépkocsibaleset miatt került tartósan eszméletlen állapotba, egy kísérleti gyógymóddal kezelték, mellkasába idegi ingerlőkészüléket ültettek be. Egy hónap múlva a férfi már reagált az egyszerűbb instrukciókra, képes volt elfordítani fejét és szemeivel követni tudott tárgyat - adta hírül a BBC News honlapja.
A bolygóideg stimulálás (VNS) nem minden agysérülésnél alkalmazható hatékonyan. Angela Sirigu, a lyoni Marc Jeannerod Kognitív Tudományok Intézetének szakembere egy igen súlyos állapotban lévő betegnél próbálta ki a gyógymódot, amelyet széles körben használnak epilepsziában vagy depresszióban szenvedő betegek esetében.
A bolygóideg (vagus) a test legnagyobb paraszimpatikus idege, az agyat a test számos szervével köti össze, egyebek között felelős a beszédért, nyelésért, lélegzéskor gége nyitva tartásáért, a szívverés lassításáért, az emésztési folyamatok megindításáért és a gyulladások szabályozásáért. Az agyvelőből ered és a koponyán áthaladva a mellüregben több irányba ágazik el, szerveket és izmokat behálózva. Ez az ideg az agy és az energiatermelő emésztőrendszer közötti kommunikáció fő vonala.
Egy hónapnyi bolygóideg-stimulálás után a beteg édesanyja arról számolt be, hogy javult a férfi képessége hosszabb ébrenlétre, amikor a terapeuta felolvasását hallgatta. Az agyról készült felvételek is jelezték a javulást. Szélesre nyílt szemekkel, meglepődve reagált például arra, amikor az orvos fejével hirtelen arca fölé hajolt.
Angela Sirigu hangoztatta, hogy a kezelés megmutatta, az agy befolyásolhatósága és helyreállíthatósága még akkor is lehetséges, amikor már szinte minden remény eltűnt. "Ez után az eset után, nagyobb számú betegmintán kell kipróbálni az bolygóideg-stimulálás hatékonyságát" - tette hozzá.
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 27. 07:41, csütörtök | Bulvár
Sziget - A főváros tíz évig bérbe adja a Hajógyári Szigetet a fesztivál szervezőinek
A Sziget Szervezőiroda üdvözli a Fővárosi Közgyűlés szerdai döntését, mely szerint a következő tíz évre bérbe adják a szervezőknek a Hajógyári-sziget érintett részét a fesztivál idejére
2025. November 27. 07:40, csütörtök | Bulvár
Az EP 16 évre emelné a közösségimédia-használat alsó korhatárát
2025. November 25. 06:52, kedd | Bulvár
Szombaton rendezik meg a 25. Tatai Vadlúd Sokadalmat
Madármegfigyelésekkel, bemutatókkal, előadásokkal várja az érdeklődőket szombaton a 25. Tatai Vadlúd Sokadalom
