Városlista
2025. december 28, vasárnap - Kamilla

Hírek

2014. Március 13. 11:06, csütörtök | Külföld
Forrás: MTI

Ukrán válság - Merkel: Oroszország saját magának árt

Ukrán válság - Merkel: Oroszország saját magának árt

Moszkva kihasználja Ukrajna gyengeségét, és az erősebb jogát szegezi szembe a jog erejével, de saját magának árt, ha nem változtat politikáján - mondta a német kancellár csütörtökön a Bundestagban.

Angela Merkel a német törvényhozás alsóházában mondott beszédében hangsúlyozta: az orosz vezetés visszatért a 19. és a 20. század hatalmi politikájához, és csak saját érdekeit érvényesíti, amivel megsérti Ukrajna területi egységét és veszélyezteti a nemzetközi stabilitást.
Ezért egységesen és határozottan fel kell lépni Oroszország ellen, a fegyveres erő alkalmazása azonban szóba sem jöhet - jelentette ki a német kancellár.
Az Európai Unió (EU) és az Egyesült Államok a válság diplomáciai, politikai rendezésére törekszik. A legfontosabb egy nemzetközi megfigyelő csoport felállítása, amely felméri a helyzetet és rögzíti a tényeket, és egy nemzetközi összekötő csoport összeállítása, amely közvetít Kijev, Moszkva és a nyugati partnerek között.
Amennyiben a politikai rendezés megindítása továbbra sem sikerül, mert Moszkva nem változtat politikáján, Ukrajnát katasztrófa fenyegeti, de nem ez lenne az egyetlen következmény, mert a ragaszkodás a letűnt századok erőpolitikájához gyökeresen átalakítaná az EU és Oroszország viszonyát, amit "Oroszország súlyosan megszenvedne gazdaságilag és politikailag" - mutatott rá Angela Merkel.
Moszkvának napokon belül változtatnia kell, különben az EU elindítja az állam- és kormányfők minapi rendkívüli csúcstalálkozóján elhatározott szankciósorozat második hullámát - emelte ki a német kancellár.
Az EU-ban "senki sem akar szankciókat, de mindenki készen áll a bevezetésükre" - hangsúlyozta Angela Merkel.
A közösség támogatja az új kijevi vezetést az ország modernizációjában. Ukrajnának hatékonyabb államszervezetre, a korrupció visszaszorítására, gazdasági fejlődésre és a társadalmat megosztó "árkok betemetésére" van szüksége, hogy anyanyelvtől és vallástól függetlenül
valamennyi lakosának hazája legyen - mondta a kancellár, hozzátéve, hogy az EU nemcsak Ukrajnával vállal szolidaritást, hanem Moldovával és Grúziával is.
Az EU keleti partnerségi politikája azonban nem a hatalmi érdekeken alapuló "geopolitika, hanem szomszédságpolitika", amely a békés együttélést szolgálja - fejtette ki Angela Merkel.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 28. 07:48, vasárnap | Külföld

Londoni elemzők: a következő másfél évtizedben az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága

Londoni pénzügyi elemzők szerint a következő másfél évtizedben várhatóan az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága.

2025. December 27. 10:18, szombat | Külföld

Kreml: Moszkva és Washington megállapodott a tárgyalások folytatásában

A Kreml és a Fehér Ház megállapodott az ukrajnai rendezési tárgyalások folytatásáról – jelentette be Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára újságírók előtt pénteken Moszkvában

2025. December 27. 10:16, szombat | Külföld

Donald Trump szerint Volodimir Zelenszkij nem rendelkezik semmivel az ő jóváhagyása nélkül

Az amerikai elnök a többi között így foglalta össze várakozásait az ukrán elnökkel vasárnapra tervezett találkozóját megelőzően, a Politico hírportálnak pénteken adott interjúban.

2025. December 26. 09:24, péntek | Külföld

Az Egyesült Államok katonai akciót hajtott végre Nigériában az Iszlám Állam terrorszervezet ellen a keresztények védelmébenAz Egyesül

Az Egyesült Államok katonai akciót hajtott végre Nigériában az Iszlám Állam terrorszervezet ellen a keresztények védelmében