Hírek
2017. November 08. 07:28, szerda |
Belföld
Forrás: mti
Tovább emelkednek a lakásárak a lakossági várakozások szerint
A lakossági várakozások szerint a használt és az új lakások ára is emelkedik a következő egy évben - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb, negyedévente publikált ingatlanpiaci felmérésében.
A használt lakások áremelkedési ütemére vonatkozó várakozások Budapesten 4,3 százalékra nőttek a három hónappal ezelőtti 2,5 százalékról, de a divatos helyeken 6-8 százalékos további áremelkedés is elképzelhető a következő 12 hónapban. A felmérés szerint a keleti régióban 1 százalék alatti, a nyugati országrészben 2,5 százalékos emelkedést valószínűsítenek a válaszadók.
Az új építésű lakásoknál 4-7 százalékos áremelkedésre lehet számítani.
Az MTI-hez eljuttatott összefoglalóban a GKI kifejtette: a jó helyen lévő lakás befektetési célpontként továbbra is komoly vonzerőt gyakorol, mert az alacsony kamatok korában alig lehet ésszerű és nem túl kockázatos pénzügyi befektetéseket találni.
A lakásvásárlásra és építésre vonatkozó lakossági várakozások nem sokat változtak. Az előző negyedévhez képest 16 százalékponttal nőtt azok aránya, akik a következő egy évben biztosan elindítanak egy vásárlási vagy építési tranzakciót, viszont 12 százalékpontos csökkenés következett be az ezt valószínűsítők körében.
A lakásfelújításra és korszerűsítésre vonatkozó lakossági várakozások intenzitása kissé csökkent az egy negyedévvel ezelőttihez képest.
A telekpiaci kilátások az elmúlt két évben stabilak voltak, 2016 első negyedéve óta csak kisebb hullámzás érezhető. A felmérés szerint az építési telkek ára várhatóan 5-10 százalékkal nőhet a következő egy évben, a leggyorsabb növekedés a fővárosi agglomerációban várható.
A fővárosi irodapiacon a bérlői aktivitás emelkedőben van, de a kínálat is nő, a két hatás eredőjeként a kihasználtság lényegében stagnál. Az irodák kihasználtsága Budapesten és környékén 87-ről 86 százalékra csökkent. Kelet-Magyarországon a júliusban mért 78 százalékos kihasználtság októberre 80 százalékra nőtt, míg Nyugat-Magyarországon változatlanul 85 százalék a mutató értéke.
Az irodabérleti díjaknál vidéken a stagnálásra számítók, de ezen belül Nyugat-Magyarországon az emelkedést előre vetítők vannak többségben. Budapesten és környékén, valamint a nyugati országrészben 5 százalékos is lehet a díjemelkedés a következő egy évben.
Az üzlethelyiségek piacán egyértelműen nőtt a derűlátás. A bérleti díjak esetében azonban továbbra is inkább csak Budapesten és környékén lehet érdemi, 4-5 százalékos növekedésre számítani.
A raktárpiacon folytatódik a negatív trend. A válaszadók többsége vidéken stagnáló, Budapesten és környékén emelkedő értékesítési árakra számít a következő 12 hónapban. A bérleti díjaknál is hasonló a helyzet, csak a fővárosban és környékén várnak érdemi, 8 százalék körüli díjemelkedést.
Az októberi felmérésben 101 ingatlanokkal foglalkozó cég és 1325 vállalat válaszolt. A lakossági minta ezerfős, reprezentatív volt.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.
2024. November 21. 07:49, csütörtök | Belföld
David Pressman bejelentette távozását
A liberális demokrácia védelmének fontosságáról tartott beszédet David Pressman budapesti amerikai nagykövet, akinek mandátuma január közepén jár le.
2024. November 20. 07:39, szerda | Belföld
Pintér Sándor: az elmúlt két évben több mint kilencven intézkedés segítette az egészségügy jobbítását
Az egészségügy jobbítását több mint kilencven intézkedés segítette az elmúlt két évben - mondta Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Kórházszövetség és a Medicina Fórum közös konferenciáján kedden Budapesten.
2024. November 19. 07:56, kedd | Belföld
Gyulay Zsolt: elsősorban elköteleződés, konszenzus kell az olimpiarendezéshez
Elsősorban el kellene köteleződni, társadalmi konszenzusnak kellene kialakulnia ahhoz, hogy Budapest, illetve Magyarország egyszer olimpiát rendezhessen