Városlista
2025. október 28, kedd - Simon

Hírek

2011. Október 11. 07:41, kedd | Belföld
Forrás: OrintPress

Nyugaton bizakodóbbak az emberek

Nyugaton bizakodóbbak az emberek

Brit és német kutatók közreműködésével készült felmérés szerint a nyugati, demokratikus országokban élők jobban bíznak, mint a keleti, illetve poszt-kommunista államok lakói.

A brémai Jacobs University által nyilvánosságra hozott felmérés szerint a kutatók ötven ország lakóinak bizalom szintjét vizsgálták. A vizsgálat szerint Svédország, Svájc, Norvégia lakói fordulnak a legnagyobb bizalommal embertársaik felé, míg Törökország, Ruanda, Trinidad és Tobago lakói a legbizalmatlanabbak. Németország az összesítésben a tíz legbizakodóbb ország között végzett, de míg az állam nyugati fele a 7., keleti fele csak a 11. helyen végezne.

A kutatást végző szakértők szerint a korábbi társadalmi rendszer az egyik olyan faktor, ami magyarázhatja a keleti és nyugati államok közötti eltérést. A szocialista országokban például a kormány hagyományosan bizalmatlanabb az állampolgárokkal szemben, amely erősen rányomja bélyegét, sőt a rendszerváltást követően is érezteti hatását arra vonatkozóan, hogy maguk az állampolgárok mennyire bíznak egymásban.

A vizsgálat során a bizalmat mint a másik ember viselkedésére vonatkozó kalkulációt definiálták, azt jelesül, hogy mi, emberek arra számítunk, hogy a másik barátilag és nem ellenségesen viszonyul hozzánk. A felmérésben részt vevő német és brit kutatók kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy a kérdezés során a 'másik ember' meghatározása a lehető legegyértelműbb legyen. Tapasztalataik szerint ugyanis vannak kulturális meghatározottságok is: például az ázsiai országokban az ismerősök irányában jóval nagyobb bizalommal rendelkeznek a helyiek, mint a számukra idegen polgártársaikkal szemben. Ennek okán a kutatók a bizalom általános szintjére kérdeztek rá, és nem a többiek kifejezést használták – olvasható az ELTE Társadalomtudományi Karának hírlevelében.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 28. 07:32, kedd | Belföld

Ismét sürgeti az árrésstop kivezetését a kereskedelmi szövetség

Az élelemiszer árak március óta 5 százalék alatti ütemben nőnek, szeptemberben pedig az éttermi árakkal kiegészített infláció is 4,7 százalékra mérséklődött.

2025. Október 28. 07:31, kedd | Belföld

Hidvéghi Balázs: új otthontámogatási program indul a közszolgálatban dolgozóknak

A kormány döntött, új otthontámogatási program indul a közszolgálatban dolgozóknak: mostantól évi egymillió forintos támogatást biztosít a számukra

2025. Október 28. 07:26, kedd | Belföld

Orbán Viktor: arra kértem a Szentatyát, hogy támogassa Magyarország háborúellenes erőfeszítéseit

Arra kértem a Szentatyát, hogy támogassa Magyarország háborúellenes erőfeszítéseit - írta Orbán Viktor miniszterelnök hétfői Facebook-bejegyzésében.

2025. Október 28. 07:21, kedd | Belföld

Lázár János: út és vasút épül a főváros és a repülőtér között

A tervek szerint 2028 végéig kétszer három sávos új közút, illetve 2035-re új vasútvonal épül a főváros és a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér között