Hírek
2014. Július 29. 07:12, kedd |
Külföld
Forrás: Pogár Demeter, az MTI tudósítója jelenti - fotó: illusztráció
Nyoma veszett az Afganisztánnak szállított amerikai lőfegyverek 43 százalékának
Nyoma veszett a Pentagon nyilvántartásában az afgán biztonsági erőknek elszállított amerikai lőfegyverek 43 százalékának, az afgán kormányerőknek ugyanakkor 112 ezerrel több fegyverük van...
A könyvelés pontatlansága miatt nyoma veszett a Pentagon nyilvántartásában az afgán biztonsági erőknek elszállított amerikai lőfegyverek 43 százalékának, az afgán kormányerőknek ugyanakkor 112 ezerrel több fegyverük van, mint amennyire szükségük lenne - közölte hétfőn egy hivatalos vizsgálatra hivatkozva a The Washington Times című amerikai napilap.
Az amerikai védelmi minisztérium az elmúlt évtizedben 626 millió dollár értékben 747 ezer darab fegyvert és kiegészítő felszerelést szállított az afgánoknak. A szállítmányok nagy részét könnyűfegyverek - karabélyok, gépkarabélyok, pisztolyok és aknavetők - tették ki.
A revízió alá vett adatbázisban rögzített 474 ezer 823 sorozatszám közül 203 ezer 888 vagy hiányzik, vagy kétszer is szerepel a nyilvántartásban. 24 ezer 520 sorozatszámot kettőnél is többször vettek jegyzékbe, 50 ezer 304 darab esetében pedig sem a fegyverek behajózásának, sem pedig megérkezésüknek nem rögzítették az adatait.
Az eltérések oka részben az lehet, hogy az afgán fegyveres erőknél a nyilvántartás papíron vagy Excel-táblázatokban történik, az ekképp rögzített adatok pedig nem kerülnek be az amerikai nyilvántartásokba.
Noha ez nem bizonyított, szakértők nem zárják ki, hogy a fegyverek egy része kikerülhetett a feketepiacra, vagy Pakisztánba csempészhették azokat. Michael J. Dumont, a Pentagon afgán, pakisztáni és közép-ázsiai ügyekben illetékes helyettes államtitkára a lapnak kijelentette, hogy folyamatban van az adatok két számítógépes rendszerbe táplálása, ami segít majd a hiányosságok feltárásában.
Az Afganisztánba szállított fegyverek kérdésének különös aktualitást ad, hogy az év végén lejár a NATO-vezette szövetséges erők katonai missziója. Az afgán hadsereg és rendőrség összlétszámát 2017-re a jelenlegi 335 ezerről mintegy 228 ezerre fogják csökkenteni. A lap által idézett vizsgálat megállapította, hogy a kormányerőknek jelenleg 112 ezerrel több fegyverük van, mint amennyire szükségük lenne.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 26. 07:04, hétfő | Külföld
Forrnak az indulatok az USA-ban, miután lelőttek egy tüntetőt
Alapos vizsgálatot ígért Kristi Noem amerikai belbiztonsági miniszter vasárnap, miután egy nappal korábban egy határőrségi ügynök dulakodás után lelőtt egy tüntetőt, aki a feltételezés szerint fegyverrel fenyegetőzött.
2026. Január 24. 08:14, szombat | Külföld
Hatalmas amerikai hadiflotta tart Irán felé
Hatalmas amerikai hadiflotta tart Irán felé – jelentette be Donald Trump amerikai elnök, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy nem lesz szükség a hajók bevetésére.
2026. Január 22. 07:38, csütörtök | Külföld
Az EU-Mercosur-megállapodás jogszerűségét vizsgáltatja az Európai Parlament
Úgy döntött az Európai Parlament szerdán, hogy kikéri az Európai Unió Bíróságának jogi véleményét, összhangban áll-e az EU-Mercosur-megállapodás az uniós alapszerződésekkel.
2026. Január 22. 07:33, csütörtök | Külföld
Grönland - Nem lépnek életbe február 1-jétől az amerikai vámok
Nem lépnek életbe február elsejétől a Grönlanddal kapcsolatos vita miatt kilátásba helyezett amerikai importvámok nyolc európai országgal szemben
