Hírek
2021. Június 12. 07:00, szombat |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Nőtt a hazai villamosenergia- és gázfelhasználás
Magyarországon a villamosenergia-felhasználás 4168 gigawattóra (GWh) volt márciusban, 3,3 százalékkal több, mint egy éve, a földgáz belföldi felhasználása 9 százalékkal 42,6 petajoule-ra (PJ) nőtt
- közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) pénteken az MTI-vel.
A közlemény szerint a márciusi 3144 GWh bruttó villamosenergia-termelés 48 százaléka volt nukleáris eredetű, 24 százalékát biztosította földgáz, 8 százalékát szén- és széntermékek, 19 százalékát megújuló energiaforrások és 1 százalék származott egyéb forrásból.
A megújuló energiaforrásból termelt áram 52 százalékát nap, 27 százalékát biomassza, 12 százalékát szél, 4 százalékát biogáz, 3 százalékát víz, 2 százalékát pedig a kommunális hulladék megújuló része biztosította. Az előző év azonos időszakához képest a nap- és a vízenergiából, valamint a biomasszából termelt áram mennyisége emelkedett, a biogázból, szélből és a geotermikus forrásokból termelt csökkent, míg a kommunális hulladék megújuló része nem változott.

Az országos primer energiatermelés 41,26 PJ volt márciusban, ami 1,21 PJ-lal alacsonyabb az előző év azonos időszakához képest.
A szén és széntermékek termelése 1 PJ-lal, a földgáz termelése 0,45 PJ-lal, a kőolaj és elsődleges kőolajtermékek termelése 0,21 PJ-lal csökkent idén márciusban. Az elsődleges megújuló energiaforrások termelése 0,12 PJ-lal volt kevesebb, míg a nukleáris energiatermelés 0,58 PJ-lal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Az országos primer felhasználás márciusban 106,62 PJ volt, ami 2,76 PJ-lal magasabb az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A primer felhasználáson belül 2,02 PJ-lal csökkent a szén és széntermékek felhasználása, illetve emelkedett 0,31 PJ-lal a kőolaj és kőolajtermékek, 3,6 PJ-lal a földgáz, 0,09 PJ-lal pedig a megújuló energiaforrások felhasználása.
A villamos energia külkereskedelem 0,02 PJ-lal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 12. 15:00, péntek | Belföld
Ötvenhatan tettek esküt Magyarország hivatalos mentőcsapatánál, a HUNOR-nál
A katasztrófavédelem központi mentőszervezeténél 56-an tettek esküt, miután részt vettek egy háromnapos szimulációs gyakorlaton Hajdúszoboszlón, a Katasztrófavédelmi Kiképző- és Raktárbázison -
2026. Június 12. 12:00, péntek | Belföld
NAV: július 1-től hatályba lép a 3 eurós uniós vámszabály
Július 1-től Magyarországon is érvényesek az új uniós vámszabályok: az EU-n kívüli webáruházból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után 3 eurós vámot kell fizetni
2026. Június 12. 07:13, péntek | Belföld
Kormányszóvivői tájékoztató: a diák- és a babaváró hitellel, a fővárossal és az egészségüggyel kapcsolatos döntéseket hozott a
2026. Június 11. 13:00, csütörtök | Belföld
Vitézy Dávid: felveszik a kesztyűt a lassújelekkel szemben
Felveszik a kesztyűt a lassújelekkel szemben, ezen a nyáron a MÁV-nál olyan pályafelújítási program indult, amelynek célja, hogy legalább a legfontosabb, legnagyobb forgalmú vasútvonalakon csökkenjenek a lassújelek
