Hírek
2013. November 27. 10:36, szerda |
Belföld
Forrás: MTI
Nemzetközi hárfaverseny Szegeden
Csütörtökön megkezdődik a III. Nemzetközi Hárfaverseny vasárnapig tartó programja a szegedi Móra Ferenc Múzeumban.
A fesztiválon több mint húsz nemzet mintegy száz hárfaművésze játszik. Számos európai ország mellett az Egyesült Államokból, Dél-Koreából és Japánból is érkeznek indulók. A versenyzők három korcsoportban mérik össze tudásukat: a nemzetközi zsűri 12, 17 és 25 év alatti kategóriában hirdet győztest – tájékoztatták a szervezők az MTI-t.
A szabadon választott művek mellett a programban szerepelnek kötelező darabok. A legfiatalabbaknak Bartók Béla Este a székelyeknél című művének Járdányi Pál által készített hárfaátiratát kell előadniuk. A 17 év alatti korosztály Reményi Attila kortárs magyar komponista Miniatűrök hárfára című alkotását mutatja be, ez az 1998-as fukui zeneszerzői verseny győztes műve volt. A legidősebbek kategóriájában szereplők repertoárjában pedig Claude Debussy Táncok hárfára és vonósötösre című műve szerepel.
A versenyprodukciók mellett koncerteket is hallhat a közönség: csütörtökön a 2010-es verseny győztese, Agne Keblyte játszik, a fesztivál vasárnap este gálahangversennyel zárul.
Szegeden 2007-ben szerveztek először nemzetközi hárfaversenyt, hogy bemutatkozási lehetőséget kínáljanak fiatal tehetségeknek, és népszerűsítsék a hangszert. A művészeti seregszemlét azóta három évente rendezik meg. A kezdeményezés mellé állt egy francia hangszergyártó cég, amely számos hárfát szállított a Tisza-parti városba, a hangszereken a versenyzők gyakorolhatnak és bemutathatják produkcióikat.
A gyerekek a hárfatanulást egészen fiatalon, már öt-hatéves korban elkezdhetik. A kisgyerekek számára apró, egyszerűsített, pedál nélküli hangszereket készítenek.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Augusztus 03. 07:19, hétfő | Belföld
Forsthoffer Ágnes egyeztetésre hívja a kormány és a parlamenti pártok vezetőit
2026. Augusztus 03. 06:00, hétfő | Belföld
Hétvégéig marad a forróság, enyhülés szombattól jöhet
Hétvégéig marad a forróság, néhány Celsius-fokos enyhülés csak szombattól jöhet - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. Augusztus 03. 06:00, hétfő | Belföld
Kapitány István: 700 megawattal kevesebbet fogyasztottak a csúcsidőszakban a magyarok
Vasárnap este 19 órakor, a csúcsidőszakban 5700 megawatt volt az ország terhelése a tervezett 6400 helyett, így 700 megawattal fogyasztottak kevesebbet a magyarok - jelentette be a miniszter a Facebook-oldalán.
2026. Augusztus 02. 13:00, vasárnap | Belföld
Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei
A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 31. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
