Városlista
2025. július 2, szerda - Ottó

Hírek

2019. Szeptember 13. 10:00, péntek | Helyi

„Minden művészeti ágat szeretek” – interjú Kanyó Erikával

„Minden művészeti ágat szeretek” – interjú Kanyó Erikával

Mi a legkorábbi, legkedvesebb emléke, élménye Szentendréről? Hogyan írná le a városát egy idegennek? Milyen érzés szentendreinek lenni? Mivel szeret foglalkozni magánemberként? Sorozatunk következő szereplője Kanyó Erika.

- Mi a legkorábbi, illetve legkedvesebb emléke, élménye Szentendréről?
- A legkorábbi emlékem maga a megismerkedésem Szentendrével, 20 éves koromban. Egy kedves fiú invitálásának eleget téve látogattam ki Szentendrére. Az első utunk a Templomdombra vezetett, ahol éppen akkor nyíltak a mellvédre boruló rózsabokrok. Romantikus gondolataim között egy vágy is megfogalmazódott: „de jó lenne itt élni!” Ekkor 1981-et írtunk és még csak egy 12 ezres kisváros volt Szentendre. Ja, és az a fiú lett a gyermekeim apja!
Évtizedekkel később a Café Rodin vezetése adott sok-sok élményt. Rettenetesen romos állapotban volt az épület, amikor átvettük azzal a szándékkal, hogy megmentsük az enyészettől és élettel töltsük meg. A teljes felújítás után, Városi Gábor festőművész brazíliai témájú képeinek kiállításával tartottuk a megnyitót, amelyet a Brazil Nagykövetség is támogatott így aztán az összes dél-amerikai nagykövetségtől jöttek, s a pápai nuncius is a vendégek között volt. A következő években rengeteg élményben volt részem a galéria és kávéház kulturális eseményein.

- Hogyan írná le röviden a városát egy idegennek?
- Szentendre - az úgynevezett barokk ékszeres szelence - legnagyobb értéke az óváros hangulata. Vendégeimnek mindig elmesélem, hogyan alakult a város élete a római kortól napjainkig, és hogy az egyik legfontosabb szempont a régi épületek a kacskaringós utcakép hangulatának, értékének megőrzése.

- Milyen érzés szentendreinek lenni? Miért kötődik Szentendréhez?
- Számomra a családi kötődés a legnagyobb, hiszen a férjem családja az 1800-as évek eleje óta Szentendrén él. Ezen felül pedig, bármerre járunk a városban, mindenütt összetalálkozunk művész barátainkkal, akik erősen hatottak életünk alakulására. Ezen túl nagy értéknek tartom, hogy Szentendre meg tudta őrizni a kisvárosi hangulatát.

- Milyennek szeretné látni Szentendrét 10 év múlva?
- Szeretném, ha a belváros látványa 10 év múlva is olyan lenne, mint most. Meg kell őrizni az óváros hangulatát, alázattal kell modern épületekkel megtüzdelni, hisz akik ellátogatnak hozzánk, éppen ebbe az ódon, óvárosi hangulatba szeretnek bele.

- Mi a legkedvesebb foglalatossága magánemberként?
- Minden művészeti ágat szeretek, a zenétől a képzőművészetig. Gyerekkoromtól kezdve sokat műveltem is, hisz a megértésükhöz ismeretekre, tapasztalatokra van szükség. Ettől változatos az életem.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 01. 07:45, kedd | Életmód

MME: a vízimadarak etetése veszélybe sodorja az állatokat

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) hétfőn közzétett lakossági felhívásában arra kér mindenkit, hogy semmivel se etessék a vízimadarakat.

2025. Július 01. 07:44, kedd | Belföld

Az államtitkár szerint ennyibe kerülne Magyarországnak az orosz energiaembargó

Az EU orosz energiára tervezett embargója akár 800 milliárd forinttal is megemelheti Magyarország energiakiadásait, ez az összeg nagyjából megegyezik a rezsicsökkentésre szánt költségvetési forrásokkal

2025. Július 01. 07:42, kedd | Bulvár

Megválik különvonatától a brit királyi család

Több mint másfél évszázad után, költségtakarékossági okokból megválik különvonatától a brit királyi család.