Városlista
2025. július 5, szombat - Sarolta, Emese

Hírek

2012. Április 06. 14:13, péntek | Belföld
Forrás: mno.hu / MTI

Mi lesz veled, Antarktisz?

Mi lesz veled, Antarktisz?

Az Antarktiszt körülvevő óceánok teljes körzetében jelentősen csökkent a leghidegebb óceáni mélyvíz, az antarktiszi fenékvíz mennyisége – mutatták ki amerikai kutatók az 1980 és 2011 közötti adatokat vizsgálva.

A George Washington Egyetem és az amerikai óceán- és atmoszférakutató intézet, a NOAA két szakembere szerint az elmúlt két évtizedben az antarktiszi fenékvízből átlagosan másodpercenként nyolcmillió tonna tűnik el.

Az óceáni mélyvizek legfontosabb forrásai az Antarktiszt körülvevő óceánok. Az itt képződött sűrű vizek alkotják a világ óceánjainak mintegy 60 százalékát. Az antarktiszi fenékvíz áramlása észak felé oxigénben dús vizet szállít a Csendes-óceánban egészen az 50 fok É. szélességi körig, az Atlanti-óceánban a 45 fok szélességig. Gyakorlatilag minden víz, amely a Csendes- és Indiai-óceánban 3 Celsius-foknál, az Atlanti-óceánban 2 Celsius-foknál hidegebb, ebbe a típusba tartozik. Kialakulásában különösen fontos szerepet játszik a tengeri jég képződése. Megfagyáskor az oldott sóknak körülbelül 30 százaléka kerül a jégbe, a maradék besűríti a már amúgy is rendkívül hideg környező vizet.

– Azt találtuk, hogy meglepően gyors ütemben csökken ennek a víznek a mennyisége. Mindegyik oceanográfiai vizsgálatban, amelyet az 1980-as évek óta megismételtünk, kimutattuk, hogy azonos ütemben zsugorodik össze az antarktiszi fenékvíz – idézte Sarah Purkey-t, a Washington egyetem kutatóját a ScienceDaily ismeretterjesztő hírportál.

– Nem tudjuk, hogy a fenékvíz csökkenése egy hosszú távú tendencia része vagy csupán ciklikus. Tovább kell folytatnunk a méréseket az óceánok teljes mélységében, a mélyvízi áramlatokban is, hogy meg tudjuk mondani, hogy ezek a tapasztalt változások milyen szerepet játszanak a Föld klímájában. Az ezen vizek hőmérsékletében, sótartalmában, az oxigén- és szén-dioxid-szállításban fellépő változások fontos jelzések a Föld klímájának alakulása – például a tengerszint-emelkedés, a Föld hőfelvétele – szempontjából – hangoztatta Gregory Johnson, a NOAA Seattle-ben lévő csendes-óceáni környezeti laboratóriumának kutatója.

MTI / mno

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 05. 20:27, szombat | Belföld

MÁV-csoport: további vonalakon bővül az éjszakai közlekedés a metrók üzemidő-bővítéséhez kapcsolódva

A MÁV-csoport több vasútvonalon új járatokat indít, illetve módosítja a menetrendet, szombattól bővíti az éjszakai szolgáltatást.

2025. Július 05. 14:10, szombat | Belföld

NGM: a magyar üzemanyagárak a háborús feszültség ellenére továbbra is kedvezőbben alakulnak a szomszédos országokhoz képest

Az izraeli-iráni konfliktus lezárultával, az átmeneti megugrást követően a hazai és szomszédos üzemanyagárak is csökkenni kezdtek;

2025. Július 05. 11:02, szombat | Belföld

Axiom-4 - Kapu Tibor: egy csoda részese vagyok

Isteni élmény volt részese lenni a Grace űrhajó felbocsátásának, és az azóta eltelt valamennyi nap egy csoda, beleértve azt is, amikor először megpillantottuk a Földet

2025. Július 04. 18:39, péntek | Belföld

Orbán Balázs: indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy Magyarország nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását

Indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy hazánk nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását - jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója csütörtökön Facebook-oldalán