Városlista
2026. március 13, péntek - Krisztián, Ajtony

Hírek

2011. Július 23. 07:17, szombat | Belföld
Forrás: OrientPress

Új InterCity személykocsit fejleszt a MÁV-Gépészet

Új InterCity személykocsit fejleszt a MÁV-Gépészet

A Magyar Hírlap azt írja, hogy saját jármű gyártásába kezd a MÁV-Gépészet Zrt. Szolnokon.

Az új IC-személykocsit magyar mérnökök tervezik, belföldi és nemzetközi forgalomra egyaránt alkalmas lesz, és a tervek szerint túlnyomó részben itthoni alkatrészekből készül. A több száz millió forint értékű projekt révén lehetővé válik, hogy 1994 után ismét hazai tervezésű és gyártású személyvagon készüljön, magyar munkaerőt és beszállítókat foglalkoztatva.

Zaránd György, a MÁV-Gépészet Zrt. vezérigazgatója a lapnak elmondta: a két új vagont a MÁV-Start Zrt. használja majd, a kocsik kétszáz kilométeres óránkénti sebességre lesznek alkalmasak, és nemzetközi forgalomban is közlekedhetnek. A gyártással a nagy múltra visszatekintő hazai járműipar újraindítása mellett az a cél, hogy a MÁV-Gépészet részt vegyen a MÁV tervezett járműpark-felújítási programjában – közölte a vezérigazgató. A nemzeti vasúttársaság által készített stratégiában szerepel IC-személykocsik beszerzése és felújítása is. A fejlesztés leginkább azért időszerű, mert a társaság vagonparkjának átlagéletkora meghaladja a harminc évet, és mindössze négy százalék a tíz évnél fiatalabb kocsik aránya. Ausztriában ez az érték megközelíti a járműpark felét.

Az előzetes felmérések alapján az IC-kocsik esetében a nyílt pályáztatásokat követően nyolcvanszázalékos is lehet a hazai beszállítói arány, és a legfontosabb berendezések, alkatrészek is itthon készülhetnek. A járműszekrény teljesen saját, míg a forgóvázakat kooperációban gyártja a cég szolnoki üzemében.Ugyancsak itthon készülhetnek a belső burkolatok, ülések, poggyásztartók, az utastájékoztató rendszer és néhány villamos berendezés, s hazai cég szállíthatja majd a fékeket is.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: vasút

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 13. 15:00, péntek | Belföld

Március 28-án megnyílik a megújult Citadella

Március 28-án megnyílik a nagyközönség előtt a megújult Citadella a budapesti Gellért-hegyen. Az épületegyüttes ingyenesen látogatható belső közparkkal, kilátóteraszokkal és új szolgáltatásokkal várja az érdeklődőket

2026. Március 13. 10:00, péntek | Belföld

Czepek Gábor: várjuk Kijev válaszát

Véget értek a csütörtöki energetikai tárgyalások Kijevben; tizenhét ország volt kíváncsi a magyar álláspontra, arra, hogy mit gondolunk a Barátság kőolajvezetékről

2026. Március 12. 14:00, csütörtök | Belföld

Steiner Attila: a kormány vizsgálja az üzemanyag forgalmazók javaslatát

2026. Március 12. 12:00, csütörtök | Belföld

Rogán szerint nem akarják befolyásolni a magyar választást az oroszok

Szerinte kamu az egész.