Városlista
2026. február 14, szombat - Bálint

Hírek

2011. Október 24. 07:25, hétfő | Életmód
Forrás: STOP

Győzzük le a téli depressziót

Győzzük le a téli depressziót

Közeleg a tél, ami először ünnepi készülődéssel telik, ami január vége felé sokunknál átvált a jól ismert lehangoltságba, amelyre csupán a tavasz érkezte hozhat feloldozást. A téli depresszió jól ismert jelenség.

Ezt a kellemetlen állapotot elsősorban vitaminok, illetve a szerotonin nevű anyag hiánya idézi elő. Bár ez első hallásra ijesztően hangzik, a megoldás mégis egyszerű. Vitaminhiányunk pótlására C- és B vitamin-tartalmú ételeket fogyaszthatunk (előbbit paprika, citrusfélék, illetve az éppen szezonális csipkebogyó, utóbbit pedig olajos magvak, gabonafélék, zöldségek vagy akár barna kenyér fogyasztásával pótolhatjuk), de természetesen beszerezhetőek tabletta-formában is. Javasolt az omega-3 tartalma miatt igen egészséges és agyműködés-serkentő hatású halolajok alkalmazása, de természetesen a halételeket is érdemes beiktatnunk az étrendünkbe.

A szerotonin képződését serkenthetjük csokoládé, banán és szénhidrátok fogyasztásával, de a mértéktelen zabálásra hajlamosak számára (mint például a szerző) javasolt a rendszeres mozgás. Ebből napi fél óra is elég, de természetesen nem árt, ha kicsit többet fordítunk testedzésre.

A kevés napfényes órát viszont mindenképpen használjuk ki. Irány a szabad levegő - már az is segít, ha a napsütéses téli reggeleken sétálva megyünk dolgozni. Kedélyállapotunkat persze javíthatja az is, ha egyszerűen megtaláljuk a télben a szépségeket. Irány a természet, ha tehetjük, próbálkozzunk meg a téli sportokkal. Persze, ha a sí, a korcsolya, vagy a szánkó nem vonz minket, akkor sincs semmi baj - legalább annyit használ egy kirándulás, amit kellemes baráti társaságban teszünk a behavazott erdei ösvényeken.

A legfontosabb, hogy ne adjuk meg magunkat - a depresszió télen sem szükségszerű velejárója az életnek.

STOP

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 14. 14:00, szombat | Életmód

A Quimby új dalokkal készül márciusi jubileumi koncertjére

2026. Február 14. 10:00, szombat | Életmód

Nagy Dankó Turné 2026 címmel országjáró koncertsorozatot indít a Dankó Rádió

Idén is útjára indul a magyar zene rádiójának országjáró koncertsorozata, a Dankó Klub.

2026. Február 13. 15:00, péntek | Életmód

KSH: januárban a fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal nőttek

2026. januárban a fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak

2026. Február 12. 14:00, csütörtök | Életmód

Az év lepkéje 2026-ban a nagy tűzlepke

A lakossági internetes szavazás alapján a 2026-os év lepkéje a nagy tűzlepke lett - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szerdán az MTI-vel.