Városlista
2025. július 30, szerda - Judit

Hírek

2019. Augusztus 28. 07:41, szerda | Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti:

Felfüggesztette az abortusztörvényt az amerikai Missouri államban egy szövetségi bíró

Felfüggesztette az abortusztörvényt az amerikai Missouri államban egy szövetségi bíró

Az amerikai Missouri államban egy szövetségi bíró felfüggesztette az abortusztörvényt kedden, egy nappal azt megelőzően, hogy a törvény életbe lépett volna.

A középnyugati tagállam abortusztörvénye a fogantatás nyolcadik hete után tiltja a művi terhességmegszakítást, az ekkor abortuszt végző orvosokat pedig 15 évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatják.

A Planned Parenthood (Tervezett Szülőség) nevű szervezet azonban már azt követően pert indított, hogy a kormányzó aláírta a törvényt. A szervezet indoklása szerint ugyanis a missouri törvény ellentétes az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság 1973-ban hozott egyik döntésével, amely legálissá tette az abortuszt szerte az országban.

Howard Sachs szövetségi bíró kedden bejelentette: helyt adva a Planned Parenthood keresetének, felfüggeszti a törvény végrehajtását mindaddig, amíg bírósági döntés ki nem mondja a törvény jogszerűségét. "Bárhogyan fogalmazták is meg, a törvény ellentétben áll a legfelsőbb bíróság azon döntésével, hogy sem törvényhozási, sem bírósági korlátozással nem mérhető egy magzat időbeni fejlődése" - fogalmazott írásos indoklásában a bíró.

Az elmúlt hónapokban több amerikai tagállam hozott abortuszt szigorító törvényeket, amelyekkel korlátoznák a szövetségi legfelsőbb bíróság 1973-ben született, úgynevezett Roe/Wade döntését, amely biztosítja az abortusz jogát. Két másik tagállamban - Ohióban és Arkansas államban - szintén átmeneti időre felfüggesztették a korlátozónak ítélt új abortusztörvényt.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 30. 07:33, szerda | Külföld

Fegyveres támadás történt egy New York-i felhőkarcolóban, többen meghaltak

Két biztonsági őr és két irodai alkalmazott halt meg a New York-i felhőkarcolóban hétfő este történt fegyveres támadásban – derül ki az erőszakos cselekménnyel kapcsolatban kedden nyilvánosságra hozott részletekből.

2025. Július 29. 07:45, kedd | Külföld

Parajd - Bevezették a Korond-patak vizét a bánya fölött megépített csőrendszerbe

Bevezették hétfő hajnalban az elárasztott parajdi sóbánya fölött folyó Korond-patak vizét az ebből a célból épített csőrendszerbe, és ezzel végéhez közelednek a bányánál zajló sürgősségi munkálatok

2025. Július 29. 07:38, kedd | Külföld

Donald Trump bejelentette, hogy 10-12 napos határidőt szab a háború megállítására

Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy új, 10-12 napos határidőt szab az ukrajnai háború megállítására, amivel lerövidítette a július közepén általa adott 50 napos határidőt.

2025. Július 28. 07:57, hétfő | Külföld

Izrael naponta tízórás humanitárius szünetet tart a Gázai övezetben

Az izraeli hadsereg naponta tíz órán át \"humanitárius szünetet\" tart a harcokban a Gázai övezet több térségben – jelentette be az izraeli hadsereg (IDF) vasárnap reggel.