Hírek
2013. Május 11. 13:31, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
Eurovíziós Dalfesztivál - Indul a malmői verseny 39 indulóval
Minden készen áll az Eurovíziós Dalfesztiválra, amelyet immár 58. alkalommal rendeznek meg Malmőben. A két elődöntő kedden és csütörtökön lesz, 18-án, szombaton pedig a döntő. A 39 induló között szereplő ByeAlex (Márta Alex) a második elődöntőben lép színpadra Kedvesem című dalával.
Az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU) által szervezett versenyt idén azért tartják svéd városban, mert tavaly Bakuban egy svéd énekesnő, Loreen nyert Euphoria című dalával. Az M1 és a Duna World élőben közvetíti a helyszínről a versenyt.
Ezúttal a tavalyinál hárommal kevesebb ország indul: Bosznia-Hercegovina, Portugália és Szlovákia pénzügyi nehézségek miatt marad távol, Törökország a szavazási és kiemelési rendszerrel volt elégedetlen. Örményország viszont, amely tavaly vélhetően a házigazda országgal, Azerbajdzsánnal fennálló politikai konfliktusa miatt lépett vissza, ismét indul.
Svédország győzelmi esélyei a tavalyi győzelem után idén nyilván kisebbek, de a 2012-es győztes dal egyik alkotója, Thomas G:son (Gustafsson) ismét a fedélzeten: ő a társszerzője az idei grúz induló, Nodi Tatisvili és Sophie Gelovani duója előadásában elhangzó Waterfall című dalnak. A 45 éves G:son régi eurovíziós: 2001 óta ez a hatodik alkalom, hogy számot írt a versenyre valamelyik énekesnek.
A Moldova képviseletében tavaly színpadra lépett Pasha Parfeny idén szerzőként szerepel, országa dalát Aliona Moon énekli el. A tavalyi bronzérmes szerb Zeljko Joksimovic jól bevált szövegírója, Marina Tucakovic idén a Moje 3 lánytrió versenydalához írt szöveget.
A mostani legidősebb induló egyben abszolút rekordot dönt: a svájci Üdvhadsereg hattagú zenekarával, a Takasával Malmőben színpadra lépő és bőgőn játszó Emil Ramsauer 95 évesen minden idők legkorosabb eurovíziós versenyzője lesz. Az eddigi rekordot az Egyesült Királyság képviseletében tavaly induló, a bakui verseny idején 76 éves Engelbert Humperdinck tartotta, nem számítva a szintén tavalyi orosz-udmurt nagymamák, a Buranovszkije Babuski egyik tagját, Natalja Pugacsovát, aki a rendelkezésre álló adatok szerint 76-77 éves volt Bakuban.
Az idei legfiatalabb az Ausztriát képviselő Natália Kelly, aki decemberben lesz 19 éves.
A már említett visszatérők (G:son, Parfeny, Tucakovic) mellett egyetlen olyan előadó lesz, aki már énekelt az eurovíziós versenyen: a Bulgáriát képviselő Elica Todorova és Sztojan Jankulov 2007-ben indult együtt, és a Voda (Water) című dallal országuk eddigi legjobb szereplését produkálták, 5. helyen végeztek.
Az első Eurovíziós Dalfesztivált 1956-ban Luganóban a svájci Lys Assia nyerte Refrain című dalával. Mindössze Németország mondhatja el, hogy az eddigi valamennyi versenyen ott volt. A legtöbb győzelem az íreké (hét, ebből három - 1992-1994 - zsinórban), ötször nyertek a franciák, a luxemburgiak, a britek és a svédek, a britek emellett tizenötször (!) lettek másodikak. Eddig 26 ország győzött Eurovíziós Dalfesztiválon, a 26. a 2011-es nyertes, tavalyi rendező Azerbajdzsán, amely eddigi öt indulásából mindig a legjobb tízben végzett.
A dalfesztivál eddigi győztesei között számos akkori vagy későbbi világsztár volt, köztük az olasz Gigliola Cinquetti (1964), a luxemburgi France Gall (1965), az osztrák Udo Jürgens (1966), a brit Lulu (1969), a svéd ABBA (1974), az ír Johnny Logan (1980, 1987, plusz 1992-ben szerzőként is nyert), svájci színekben a kanadai Céline Dion (1988), az olasz Toto Cutugno (1990) vagy a brit Katrina and the Waves (1997). Az idei indulók között is legalább két világsztár akad: a britek indulója, a 61 éves Bonnie Tyler a nyolcvanas években volt a poplisták állandó szereplője olyan slágerekkel, mint a Total Eclipse of the Heart vagy a Holding Out For a Hero. A német induló, a Cascada eddigi négy albuma világszerte több mint 5 millió példányban kelt el, digitális letöltéseik száma a becslések szerint eléri a 15 milliót.
Az idei 39-es mezőnyben a legtöbben angolul énekelnek, (nem angol) nemzeti nyelvet választott dala előadására az észt Birgit, a horvát Klapa s Mora, a montenegrói Who See, a moldovai Alliona Moon, a ciprusi Deszpina Olimpiu, a szerb Moje 3, a San Marinó-i Valentina Monetta és a bolgár duó, az izlandi Eythor Ingi, a görög Koza Mosztra és Agaton Jakovidisz, az izraeli Moran Mazur, az albán Adrian Lulgjuraj és Bledar Sejko, a francia Amandine Bourgeois, az olasz Marco Mengoni, a spanyol ESDM és Magyarország képviseletében ByeAlex.
A verseny házigazdája mindig az előző évi győztes ország, Svédország így most ötödször rendezhet Eurovíziós Dalfesztivált. 1975-ben Stockholmban (előző évben az ABBA győzött a Waterloo-val), 1985-ben Göteborgban (1984-ben a Herreys győzött), 1992-ben Malmőben (Carola előző évi római sikere miatt) volt a verseny, 2000-ben ismét Stockholm vállalta a rendezést (1999-ben Jeruzsálemben Charlotte Nilsson nyert), most pedig Loreen tavalyi bakui sikere után került Malmőbe a helyszín.
A legtöbb néző a helyszínen 2001-ben Koppenhágában követte az eseményeket: a Parken Stadiumban 38 ezren voltak. A mostani helyszín, a Malmö Arena 2008-ban épült és 15 500-an is elférnek benne, ugyanakkor a jövő heti versenyen a csarnok kialakítása miatt ez a szám jóval kisebb lesz. (A televízión keresztül világszerte évente 100-120 millióan kísérik figyelemmel az eseményt.) Malmö Svédország déli tartománya, Scania tartomány székhelye, az ország harmadik legnagyobb városa mintegy 300 ezer lakossal.
Az Eurovíziós Dalfesztiválon az eddigi legjobb magyar helyezést Bayer Friderika érte el, aki Jeney Szilveszter szerzeményével, a Kinek mondjam el vétkeimet? című dallal 1994-ben negyedik lett Dublinban. Tavaly a Compact Disco döntős volt és a 24. helyen végzett a Sound of Our Hearts című dallal.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 23. 08:23, szombat | Belföld
Mávinform: helyreállították a pénteken leszakadt felsővezetéket Kelenföldön
Valamennyi vágányt átadtak a vonatforgalom részére Budapesten, a kelenföldi állomáson, miután szombaton hajnalban befejezték a pénteken leszakadt felsővezeték végleges helyreállítását
2024. November 23. 08:22, szombat | Belföld
Orbán Viktor: december 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól -
2024. November 23. 08:20, szombat | Belföld
Kövér László: lehetőséget kell adni a tehetség és a szorgalom kibontakozásának
Fontos, hogy lehetőséget adjunk a gyerekekben meglévő tehetség és szorgalom kibontakozásának, az ösztöndíjrendszer pedig biztonságot ad tanulmányaikhoz –