Hírek
2016. Október 20. 08:00, csütörtök |
Helyi
Forrás: MTI
Erdélyi tájegységet hoznak létre a Skanzenben
Erdélyi tájegységet hoznak létre a szentendrei Skanzenben - erről Cseri Miklós, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója beszélt az M1 aktuális csatorna szerdai műsorában.
Elmondta: az Erdélyi tájegység műtárgyainak és épületeinek a beszerzésére a Magyar Nemzeti Bank Értéktár Programja keretében 300 millió forint áll rendelkezésükre, két évre - 2015-re és 2016-ra - elosztva.
Cseri Miklós elmondta, hogy január 1-jétől indítják kormánytámogatással az Erdélyi tájegység megépítését. Ebbe 100-120 épület - a csirkeóltól a templomig -, 18 táji egység tartozik, Szilágyságtól Moldváig, Csíktól Hunyad megyéig lefedik ezt a területet.
A főigazgató szerint az épületeknek a berendezése a terület elcsatolásától számított időszaktól napjainkig mutatja be, hogy hogyan élt az akkor 2,5 milliós, most már csak 1,3 milliós magyar népesség kisebbségi helyzetben, milyen életstratégiákat dolgozott ki - ezeket az életszituációkat szeretnék az épületekkel bemutatni.
Kiemelte: értékmentésről is szó van, mert Romániában és ezen belül Erdélyben is a vagyoni gyarapodással elkezdődött a falvak modernizálódási folyamata. Munkatársai azt tapasztalják, hogy az egyik héten egy utcasorban még 5-6 régi ház van, akár a 19. századból, két hónap múlva pedig már csak kettő. Legalább elemeiben meg kell menteni ezeket - hangsúlyozta a főigazgató.
Cseri Miklós hozzátette: a Magyar Nemzeti Bank Értéktár Programja ebben segít: részben épületek megvásárlásában, lebontásában, átszállításában, részben pedig a berendezések, a bútorok, a képek, tárgyak megszerzésében.
Arról is beszélt, hogy nehéz már a terepen gyűjteni, mivel a kisebbségek emigrációja során számos használati tárgy, régi emlék Magyarországra vagy Németországba került.
Hangsúlyozta: a Skanzen titka, hogy személyes élettörténeteket mutat be, ezért ha lehet, az ezekhez kapcsolódó tárgyakat gyűjtik be. De egyedi darabokat is beszereznek - például legutóbb egy Segesvárról származó, 1670-es évekből való unitárius ónkannát 1,9 millió forintért.
Az épületek közül kiemelte Háromszék kúriáját, amely gyönyörű, reprezentatív hely lesz, továbbá az unitárius templomot, amely vallási egyedisége, valamint a kultúra és az identitás megőrzésében játszott szerepe miatt lesz fontos.
Ha érdekelnek a hasonló tartalmú cikkek, lájkold a Facebook oldalunkat: Infováros Szentendre ... és ne felejtsd el a cikket megosztani az ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák azt.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:50, csütörtök | Helyi
Dömötör Csaba: Várhelyi Olivér megkapta az EP-szakbizottsági jóváhagyását az uniós biztosi megbízatásához
Várhelyi Olivér magyar uniós biztosjelölt megkapta az Európai Parlament szakbizottsági jóváhagyását arra, hogy a következő Európai Bizottság tagja lehessen
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre