Városlista
2025. április 4, péntek - Izidor

Hírek

2013. November 22. 08:33, péntek | Helyi
Forrás: MTI

Tisztelgés a női festők előtt Szentendrén

Tisztelgés a női festők előtt Szentendrén

Öt szentendrei kötődésű női alkotó, öt önálló művészegyéniség - Anna Margit, Szántó Piroska, Vajda Júlia, Modok Mária és Vaszkó Erzsébet – mintegy száz alkotásából látható válogatás a szentendrei MűvészetMalomban.

Az Alkotó vagy múzsa? című kiállítás középpontjában a születésük centenáriumát idén ünneplő három női festőművész, Anna Margit (1913-1991), Szántó Piroska (1913-1998) és Vajda Júlia (1913-1982) munkái állnak, de Szentendréhez való kötődésük és a felsorolt alkotók műveivel, szemléletükkel való rokonság alapján Modok Mária (1896-1971), illetve Vaszkó Erzsébet (1902-1986) munkáiból is válogattak – mutatta be az új időszaki tárlatot Kopócsy Anna művészettörténész az MTI-nek..

Kopócsy Anna felidézte, hogy a Szentendre művészeti életében jelentős alkotói pályát befutó Anna Margit és Vajda Júlia férjükön, Ámos Imrén, illetve Vajda Lajoson keresztül közvetlenül is kötődnek a sokszínű szentendrei művészethez, de az utóbbi idők kutatásai, monografikus feldolgozásai megmutatták azt, hogy a korábban "festőzseni" férjük művészetének árnyékában kezelt alkotók önálló művészegyéniségek. "Éppen női mivoltukból, társadalmi szerepükből, családi viszonylataikból következően festői világukban differenciáltabban, reflektáltabban tárulkoznak fel, mint azt gondoltuk" – emelte ki Kopócsy Anna.

A szakember emlékeztetett arra, hogy a kiállításon szereplő alkotók nem voltak feministák, nem tömörültek külön csoportba, hogy így keressék az érvényesülés lehetőségeit. Férfi kollégáikkal együtt dolgoztak, elszántan próbálták megtalálni saját hangjukat, amelyek – nem feltétlenül tudatosan - saját női létük megélésének egyéni módjai.

Közös bennük, hogy női művészekként olyan korszakban alkottak, amikor még nem volt feminista művészetkritika, sem erre épülő művészeti mozgalom, ezért inkább az egyénileg kialakított női nézőpont tudatos vagy tudattalan megnyilvánulásaival lehet számolni, amely az általános műfajokban, mint például a tájábrázolás is tetten érhető. Leginkább persze az önarcképekben, portrékban, emberábrázolásokban, melyek sajátos jellemzőik révén egyúttal számvetéseknek is tekinthetők - tette hozzá Kopócsy Anna.

A kiállítás monografikus és tematikus rendezésben mutatja be az anyagot. A mintegy száz festményt, grafikát felvonultató tárlat január 12-ig látható a MűvészetMalomban.

Fotóillusztráció: Modok Mária: Szentendrei tetők és falak (részlet), 1940-es évek, olaj, vászon, 59x45 cm.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi

Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.

2025. Január 07. 08:10, kedd | Helyi

131 autóbuszt vásárol a MÁV

Dízelüzemű és hidrogénmeghajtású buszok beszerzésével folytatja idén a járműfiatalítási programját a MÁV-csoport - közölte a társaság hétfőn az MTI-vel.

2025. Április 04. 08:02, péntek | Sport

Elhunyt Sterbinszky Amália, az évszázad legjobb magyar női kézilabdázója

Csütörtökön, 74 éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt Sterbinszky Amália olimpiai bronz- és világbajnoki ezüstérmes, BEK-győztes kézilabdázó, az évszázad legjobb magyar női játékosa.

2025. Április 04. 07:57, péntek | Életmód

Kiemelik és bemutatják az aquincumi katonaváros Mithras-szentélyét

Történeti Múzeum (BTM) szakemberei által feltárt romfalakat daruval kezdték el kiemelni csütörtökön, az óbudai építkezés befejezéséig szakszerűen tárolják, majd egy védőépületben mutatják be a nagyközönségnek.