Hírek
2013. Május 15. 10:50, szerda |
Helyi
Forrás: lvp/Ferenczy Múzeum
Hamarosan átadják a megújult Pajor-kúriát - FOTÓK
Hamarosan átadja a Ferenczy Múzeum új épületét, a Pajor-kúriát, a közelmúltban ugyanis elkészült az épület bővítése és felújítása. A múzeum segítségével felidézzük a kúria és névadójának történetét.
A tervek szerint június 18-án, a Ferenczy ikrek születésnapján adja át a felújított Pajor-kúriát a Ferenczy Múzeum, ezt korábban az intézmény igazgatója fejtette ki. Kálnoki-Gyöngyössy Márton hozzátette, hogy rendkívül fontos állomás lesz ez Szentendre életében, hiszen már jó ideje nem volt ilyen nagyszabású kulturális beruházás a közép-magyarországi régióban. A múzeumi épület mintegy nyolcszázmillió forintos ráfordítással újult meg, mely során a teljes korszerűsítés mellett helyreállították az emeleti teremsort, a homlokzatokat, valamint a kert felől egy új épületszárny is épült. A kúriában az elképzelések alapján láthatóak lesz egyebek mellett Szentendre 20. századi képzőművészeinek alkotásai valamint a Ferenczy család művészete is.
A Pajor-kúria története (Forrás: A Ferenczy Múzeum Facebook oldala)
A Pajor-kúria névadója Pajor Gáspár, aki 1766-ban vagy 1767-ben született a Gömör megyei Királyiban református vallású nemesi családban. 1787–1788-ban kezdte meg Pesten jogi tanulmányait, majd az 1788-1789-es tanévben beiratkozott az egyetem orvosi karára is.
Pajor Gáspár személye a magyar irodalomtörténetében is ismert. A pesti orvosnövendék 1794-95-ben segített barátjának, Kármán Józsefnek az Uránia című, csak három számot megélt irodalmi folyóirat szerkesztésében.
Pajor Gáspárt 1795. december 19-én avatták orvossá, majd már, mint gyakorló orvos telepedett le Szentendrén, ahol feleségül vette Lovcsánszky Ilonát, aki a város egyik legjelentősebb kereskedőcsaládjából származott.
Azt, hogy mikor szerezte meg vagy építette a nevét viselő kúriát, nem tudjuk biztosan, csak sejthető, hogy az 1800-as évek elején, Pajor Gáspár nemességét ugyanis Pest vármegyében 1804-ben jegyezték be és 1818-ban már, mint táblabírót említik. Pajor Gáspár 1840 májusában bekövetkezett haláláig Szentendrén élt. (A képen a Pajor család címere látható.)
Az 1930-as években az épület a Jókai református iskolának adott otthont. Ez az iskolát kis fákkal ábrázoló fotó köszön vissza a korszak csaknem minden képeslapján. (Képeslap részlete Weszelits András gyűjteményéből.)
Az épületet a Pajor családtól a szentendrei Jókai Református Gimnázium kapta meg, és leánykollégiumot tartott fenn benne. A fotón az 1932-1933-as év végzős leányosztálya látható. A felvétel a déli szárny előtt az udvaron készült. A bal felső részen a csengő látható, amelynek ma már csak a váza van meg.
A Pajor-kúria történetének sötét lapjai közé tartozik, hogy a II. világháború alatt munkaszolgálatosok gyűjtőhelyeként is működött. Ide vonult be második munkaszolgálatára Radnóti Miklós is 1942. július elején.
Az 50-es évektől, az államosítás után rövid ideig a helyi rendőrség használta, majd a 2000-es évek közepéig a Szentendrei Járási Földhivatal működött itt.
A Pajor-kúriában ezután mintegy három éven keresztül a szentendrei AGY Iskola képzőművészeti szakiskolája folytatott oktatási tevékenységet. Ezt követően éveken át elhagyatottan állt, közben pedig folyamatosan romlott az épület állapota.
A Pajor-kúria azonban a kívül-belüli megújulással megkezdődhet az újkori története. A képen a megnövelt fogadó tér építési fázisai láthatóak a belső udvarból fotózva.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 22. 08:10, péntek | Bulvár
A Szabó Balázs Bandája új lemezével indul turnéra
Turnéra indul új lemezével a Szabó Balázs Bandája. A Keringés című stúdióalbumot egy tízállomásos koncertsorozaton népszerűsíti a zenekar, ennek második és kiemelt állomása november 30-án a fővárosi Dürer Kert.