Hírek
2013. Szeptember 28. 08:10, szombat |
Helyi
Forrás: MTI/MTI Fotó: Kovács Attila
Átadták a 200 millióból felújított Szentendrei Régi Művésztelepet
Átadta a felújított Szentendrei Régi Művésztelepet pénteken Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, a komplexum 200 millió forintos beruházással újult meg.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere beszédében kiemelte: a kormányzatnak az utolsó pillanatban sikerült megmentenie a művésztelepet az enyészettől. Hangsúlyozta: mindent megtettek azért, hogy az intézmény feladatait újragondolják és a telep újra elfoglalhassa méltó helyét a képzőművészeti életben.
Balog Zoltán emlékeztetett arra, hogy az elmúlt három évben a kulturális beruházásokra fordított összeg mintegy 30 százalékkal növekedett, tavalyhoz képest plusz 30 milliárd forint áll rendelkezésre a magyar költségvetésben kulturális támogatásra 2013-ban, a magyar költségvetés a GDP 0,8 százalékát fordítja kultúrára, ezzel Európa élvonalában van.
Balog Zoltán kitért arra is, hogy az Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány (MAK) munkájának átalakításakor, majd a Magyar Alkotóművészeti Nonprofit Kft.-t (MANK) létrehozásakor az első fontos döntés az volt, hogy egy kézben és határozottan lehessen irányítani a beruházásokat. A mostani projekthez 200 millió forintot biztosított az állam, ennek köszönhetően teljes mértékben megújultak a még 1972-ben nyári használatra épült, később rendkívül rossz állapotba került, végül használhatatlanná vált műtermek, a MANK Galéria és a telephez tartozó, arborétum jellegű egyhektáros park. Hozzátette: itt talál helyet az egykori képzőművészeti lektorátus archívuma és a MANK dokumentációs központja is.
Az intézmény történetét felidézve hangsúlyozta: a szentendrei művészet története a hátrahagyott évtizedek lenyomata is, hiszen kezdetét a határon túlra került Nagybányai Művésztelep elvesztése jelentette.
A Duna-parti művésztelep működését bemutatva elmondta, hogy a 12 műteremből kilencet - pályázat útján - határozott időre önállóan alkotó képzőművészek kaphatnak használatba, közülük egyet a minisztérium által alapított nagy hagyományú Derkovits Gyula Képzőművészeti Ösztöndíj fiatal művészei. Három úgynevezett csoportos műterem rövidebb idejű használatára közösen dolgozó művészek pályázhatnak.
Az alkotókkal szemben elvárás, hogy a műtermeket folyamatosan itt dolgozva használják és évente egy alkotással gyarapítsák a MANK gyűjteményét. Az immár nemcsak a nyári hónapokban, hanem egész évben használható intézmény jelentőségével kapcsolatban megjegyezte: a művésztelep minden bizonnyal a kortárs képzőművészet egyik legjelentősebb bemutatkozó helye lesz.
Balog Zoltán kiemelte azt is, hogy a kulturális beruházások folytatódnak, a következő lépésben a Nemzeti Kulturális Alapon keresztül 400 millió forintot biztosítanak a szigligeti és zsennyei alkotóházak felújítására.
A megszépült műtermeket a nyolc alapítóról, a később meghatározó szentendrei alkotóvá vált Hollósy Simonról nevezték el, a kollektív alkotóknak szánt műtermekkel pedig a telep létrejöttében fontos városok előtt tisztelegnek.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 22. 09:59, péntek | PR
Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára
még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni